Devátá noc Yule

První noc Yule byla spojená s matkami, našimi předky v ženské linii, s bohyněmi a ochrannými aspekty ženského charakteru. Dnešní, devátá noc Yule, se soustředí na princip mužský; na otcovskou linii, na mužský element v nás samých.

Uctíváme boha Ódina, který je též nazýván Všeotcem. Ódin, vládce Ásgardu, je bohem mnoha tváří a rozličných podob. Je zároveň bohem války a smrti, stejně jako bohem poezie, magie a spirituální extáze.

Ódin je tím, kdo přinesl umění runové magie a tím, který nás učí, jak runy používat. Jeho přítomnost jsme pocítili již na noc Slunovratu, kdy na svém osminohém koni Sleipnirovi vedl Divoký hon (mimochodem, podobnost mezi Ódinem na Sleipnirovi a Santa Clausem ve voze taženém soby zřejmě nebude náhodná).

Dnes na jeho počest můžeme napsat báseň, složit píseň… anebo si dát trochu medoviny 🙂

Dnešní myšlenky soustředíme na čest. V germánském pohanství je téma cti velmi akcentováno. Přijít o svou čest je zřejmě to nejhorší, co se člověku může stát. Co znamená čest pro nás, současné lidi? Je to schopnost dostát svým závazkům? Je to upřímnost a pravdivost v tom, co děláme a jak nakládáme s ostatními? Je to odvaha žít svůj život tak, abychom se jednou mohli ohlédnout bez studu a lítosti?

Na tyto otázky si musí každý z nás odpovědět sám. Budete-li tápat, požádejte Ódina o inspiraci a nebojte se vyslyšet jeho slova.

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *