Hromnice

Imbolc, Hromnice, Den sv. Brigidy, Brigantia, Lupercalia, Svátek Nut, Gwyl Fair y Canhwyllau, Disablot, Očarování pluhu. To všechno jsou svátky spojené s počátkem února.

V novopohanské tradici nejčastěji slavíme tento svátek 1. nebo 2. února, případně v polovině mezi zimním slunovratem a jarní rovnodenností, tedy kolem 6. a 7. února.

Imbolc ohlašuje dobu, kdy už je zima pomalu na ústupu a pozvolna nastává zemědělské jaro. Přibývá slunečního svitu, a přestože na skutečné jaro si ještě budeme muset počkat, náznaky teplejších dnů už často můžeme cítit ve vzduchu.

Termín “Imbolc” (také “Imbolg”) pochází z “oimelc”, což znamená “ovčí mléko” nebo “v břiše”. Odkazuje tedy na období, kdy jsou ovce březí nebo kojící. V období Imbolcu se, pokud to počasí dovolilo, prováděla také první jarní orba.

Imbolc je v novopohanské a keltské tradici spojován s bohyní Brigid, jednou z patronek Irska.

V křesťanské tradici se proměnil v Hromnice, svátek svící a ochrany před bouří, bleskem a ohněm.

Imbolc je považován za svátek očisty, světla, plodnosti a nových počátků. Je spojen s panenským aspektem bohyně, tedy bohyně – dívky. Brigid bývá zobrazována v bílých šatech, aby tak byla podtržena její nevinnost (od Brigid se odvozuje i anglický termín pro nevěstu bride a také bílé svatební šaty). Brigid je bohyní inspirace a učení, léčitelkou a zastánkyní opuštěných a také patronkou chovu ovcí.

Imbolc je oblíbeným obdobím, kdy se konají iniciační rituály, a to díky spojení s očistou a novými počátky. Symboly pro Imbolc zahrnují kukuřici a pšenici, sluneční kola nebo ozdobené pluhy na oslavu začátku zemědělského roku. Brigidiny kříže, vázané ze slámy nebo větviček, se pro ochranu zavěšovaly na domovní dveře, v současné době pak zdobí nejen dveře, ale také oltáře mnohých pohanů.

Dalším důležitým symbolem svátku Imbolc je oheň, který je spojen s aspekty jako je očista, ochrana a oslava vracejícího se slunce. Tradičně se zapalovaly ohniště a v každé místnosti byly umístěny svíčky, aby se ctil návrat slunce. Koště, umístěné před vchodové dveře, symbolizovalo zametání starého a uvítání nového (v moderních časech se nám tato tradice zachovala v podobě jarního úklidu).

Imbolc je vhodný čas pro to, abyste dali svůj život do pořádku – fyzicky, mentálně, duchovně a emocionálně. Je to dobrý čas k úklidu starého (obrazně i doslova) a k začínání nových věcí či plánování budoucnosti.

Imbolc tedy můžete využít jako den, kdy se očistíte od věcí, které ve vašem životě již neplní svou funkci – ať už se jedná o vztahy, myšlenkové vzorce, ulpívání na starých křivdách, či cokoliv jiného, co vás tíží. Dopřejte si dlouhou koupel a špinavou vodu z ní pak nechejte odtéct s představou, že odnáší vše, čeho jste se potřebovali zbavit. Zapalte bílé svíce a nechte ožít všechny své naděje, plány a cíle (nad kterými jste přemýšleli už v období Yule). Na oltáři můžete obětovat mléko, případně pokrmy z mléka (fantazii se meze nekladou).

Temné období roku je na ústupu, je čas přivítat novou energii do našich životů.

 

Tiumen – hromnice

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *