Denní spiritualita – sobota

Sobota je dnem Saturnovým, dnem úrody. Je také nazývána slunečním podvečerem, dnem proměny a zúčtování. K tomuto dni byste měli ukončit vše, co jste si předsevzali.

Sobotě vládne Hel, jež je nejstarším potomkem boha Lokiho a obryně Angrbody. Je bohyní smrti a strážkyní podsvětí. Její jméno znamená “Skryté” a odkazuje na souvislost s podsvětím a mrtvými pohřbenými pod zemí. Snorri Sturluson píše, že je Hel napůl černé a napůl tělové barvy, a že vypadá “spíše ponuře a zachmuřeně”. Někdy je znázorňována s jedou polovinou těla hnijící, či odhalenou na kost, zatímco druhá polovina vypadá jako krásná žena.

Hel je neúprosná a nelze s ní vyjednávat. To však neznamená, že je zlá nebo podlá. Je schopná neosobní lásky, zůstává však objektivní a nezaujatá. Pokud bude mít pocit, že potřebujete pomoc, pomůže vám. Pokud však usoudí, že by tak zasáhla do vašeho osudu, neudělá nic, i kdyby jste ji prosili sebevíc. Nepomůže nikomu, pokud by se tak postavila proti přirozenému řádu, ani zoufalá Frigg nezískala její pomoc, když přišla prosit za svého syna Baldra, aby ho Hel propustila ze své říše.

Jsou bohové, se kterými lze smlouvat, ne však s neúprosnou a přísnou Hel. Je jako samotná smrt, neosobní a spravedlivá. Je však zároveň schopna i velkého soucitu a také dává klid a odpočinek v nesnázích tohoto světa. V její říši může člověk najít a získat přístup k nashromážděné moudrosti věků a nalézt odpovědi na mnoho otázek.
Pokud Hel požádáte o radu, je jisté, že díky jejímu vhledu bude tato rada navržena s ohledem na to, aby v dlouhodobém horizontu přinesla užitek, přestože může vyžadovat mnoho krátkodobých bolestí a obětí.

Obětiny pro Hel bývají temné a hořké, například černý chléb nebo velmi suché víno. Můžete použít i sušené květiny, kávová zrna či černý čaj. Není-li to v rozporu s vaším jemnocitem, lze jí uctít i hnijícím masem. Jejími barvami jsou černá a bílá.

Denní spiritualita – sobota

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *