Výklady na budoucnost

Výklady otázek na budoucnost s sebou někdy přinášejí další otázky.

Třeba, zda vlastně má cenu budoucnost vykládat? Pokud je dopředu daná, není lepší nevědět, co se stane? A nechat se buď příjemně překvapit, nebo se (v opačném případě) nestresovat předem?

Anebo budoucnost daná není a svůj osud řídíme sami? Pak výklad budoucnosti už tuplem nedává smysl.

Z pozice někoho, kdo budoucnost vykládá, pro sebe i druhým, a smysl v tom vidí, bych svůj náhled na věc zkusila popsat na jednoduchém příkladě.

Ve škole vás čeká test z matematiky. Když je to neohlášená přepadovka, nemůžete se na něj nijak připravit, a pokud nejste zrovna šikovní na matiku (jako třeba já), tak je tu dost velká šance, že něco po… že se vám něco nepovede.

Lepší je, když máte dopředu informaci, že vás test čeká, víte, kdy to nastane a ideálně znáte i obsah látky, která v testu bude. Pak máte možnost se dopředu ozbrojit nutnými znalostmi a dovednostmi a zvýšit si šance na to, že dostanete nějakou slušnou známku. Samozřejmě se můžete pokusit testu se vyhnout. Třeba se hodit marod a v daný den do školy nejít. Pokud je to nějaký testík, který není důležitý, možná na vás učitel zapomene nebo vás pak vyzkouší z něčeho jiného. Anebo si nepomůžete ani trochu, prostě jen dostanete opravný termín a test tak jako tak napsat budete muset. Některé testy jsou prostě nevyhnutelné.

Tak nějak je to i s budoucností. Většina věcí, které se na vás chystají, se dá zvládnout lépe, když víte, nač se máte připravit. Někdy jde vývoj situace dokonce úplně zvrátit (místo toho, abyste simulovali bolení břicha, prostě změníte školu a jdete někam, kde se učí jen humanitní vědy). A někdy s danou situací neuděláte nic, ale než nastane, můžete sami sebe vytrénovat ve zdatného matematika, takže nakonec díky testu třeba zjistíte, že matiku vlastně milujete 🙂

Chápu, že útlocitné povahy někdy mají z výkladu pocit, že tam vidí jen VELKÝ ŠPATNÝ. Ale je dobré dívat se na výklad spíš jako na soubor šancí a taky varování. Jak se říká, kdo je připraven, není překvapen 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *