Ostara

V období kolem jarní rovnodennosti slavíme pohanský svátek Ostara.

Ostara či Eostré, je bohyně jara, zelené země a plodnosti. Jejími symboly jsou vejce a králík.

V přírodě začnou slepice snášet vajíčka, když je dvanáct nebo více hodin denního světla. Na počátku jara se tedy naši předci mohli spoléhat na sběr čerstvých vajec. Ta se stala symbolem znovuzrození v přírodním cyklu.
Spojitost králíka (zajíce), zvířete, které je typické černým potomstvem, s plodností, je také zjevné.

Staré oslavy návratu světla, nového života a znovuzrození přírody později převzali křesťané, kteří na oslavu znovuzrození Krista, Velikonoce, dokonce využili původní pohanskou symboliku. A tak dodnes na Velikonce barvíme vajíčka a chodí k nám velikonoční zajíc. Anglický název pro Velikonoce – Easter, má ostatně k Eostré hodně blízko 🙂

A jak tento svátek můžeme coby moderní pohané nebo “sympatizanti” s pohanskou tradicí našich předků slavit? Třeba tak, že si ve společnosti lidí, které máme rádi, dáme dobré červené víno (symbolizuje krev a plodnost) a čerstvý chléb. Ti, kdo nemají možnost zapálit doma ohně (a bude nás tu asi víc), mohou použít svíčky. Buď v červené a zelené barvě, jako připomínku obnovující se přírody, nebo se můžeme zaměřit na symboliku rovnodennosti a zapálit černou svíci, připomínající temnou část roku, která nyní končí, a bílou svíci, kterou vítáme dny, kdy světlo převažuje nad tmou.

Kdo za sebou nemá důkladný jarní úklid z Imbolce, může k očistě svého domova využít právě Ostaru. Vymést z příbytku poslední zbytky zimy a s nimi se zbavit i toho, co už dosloužilo nebo nemá ve vašem životě místo. Na praktické úrovni můžete vyhodit či odložit staré oblečení nebo nefunkční věci, na úrovni symbolické můžete pustit zatuchlé emoce, neplodné projekty nebo nenaplňující vztahy.

Stejně jako na Velikonoce můžete barvit vajíčka, v době Ostary se velmi hodí použít přírodní barvy. Vajíčka ozdobte symboly, které jsou vám blízké a které reprezentují vaše přání a naděje. Pokud vás žádný takový symbol nenapadá, prostě své přání na skořápku napište (tady se ovšem hodí být stručný a výstižný, nicméně jednoduchá slova jako láska, hojnost nebo zdraví se při troše šikovnosti vejdou i na to nejmenší vajíčko) 🙂 Dle chuti a nálady pak takto ozdobené vejce můžete prostě sníst (a doslova vnitřně se propojit s energií svého přání), nebo ho zasadit do země a nechat tak svoje přání klíčit a růst.

Svá přání můžete zasadit i v podobě semínek, například do květináče nebo na zahrádku.

Fantazii se meze nekladou, příroda sice nevybízí k divokým oslavám na mezích, jako to je u květnového Beltaine, ale na procházky už je venku akorát. Radovat se z příchodu jara je vždycky lepší na zahrádce, v parku či v lese než doma v obýváku 🙂

PS: Na fotce je samozřejmě naše Gullveig, ostarové úplně nejvíc nejlepší zvíře ❤️❤️❤️

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *