Období Samhain

Milí přátelé,

jak jste si užili dušičkové období? Dopřáli jste si tichou, meditativní chvíli, kdy jste mohli pobýt jenom sami se sebou? Udělali jste si rituál nebo jste poslali láskyplnou myšlenku těm, kteří už tu s námi nejsou?

Období Samhainu je mimo jiné časem, který nás přímo vyzývá, abychom se rozloučili s tím, co už s sebou nechceme z naší minulosti dále nést. A toto téma se objevuje i ve výkladu na následující dny.

Někdy je toho na nás prostě moc. Starosti a obavy jsou tak velké a tak urputné, že nám narušují dobré spaní, jsme jimi prolezlí jak nemocí. A dokonce se i trochu nemocní můžeme cítit, protože tělo a duše jsou spolu propojeny. A tak se naše úzkosti somatizují do bolesti hlavy, nervozity, nebo naopak takové únavy, že vážně pomýšlíme na zimní spánek. Lehnout si a hibernovat až do dubna vypadá jako jediné možné řešení, jenže jak klidu zavřít oči, když je hlava nastavená, aby dokolečka přehrávala nekonečnou smyčku obav a sebedestruktivních myšlenek.

Nejsou to viry ani bakterie, co narušuje naši emoční imunitu, je to náš vlastní pocit viny. Za to, že jsme něco nezvládli, jak jsme si představovali, že bychom zvládnout měli nebo chtěli. Za to, co jsme udělali nebo naopak neudělali. Za to, co jsme u toho cítili.

A tohle je přesně ten stav, kdy je zapotřebí, abychom se na věci podívali jinou optikou, abychom vyndali tu naši utrápenou hlavu ze zadnice, otevřeli okno, vyvětrali zatuchlé aroma sebelítosti a pak si jemně a s láskou trochu propleskli obličej, abychom se aktivovali k tomu problémy řešit, ne se jimi jen nechat trápit.

Nastal čas vytyčit si plány do budoucna. Něco se možná nepovedlo, ne všechno dopadlo, jak jsme si přáli, ale to neznamená, že je všemu konec. Naopak. Přichází období nových možností a příležitostí. Čas se zase zvednout, otřít slzy a začít znovu. Možná trošku pošramocení, ale ne poražení.

Minulost je minulost a nejde ji ani změnit, ani se do ní vrátit. A i kdyby to bylo možné, je otázkou, zda by to vlastně bylo prospěšné. Každá životní lekce má svůj smysl a význam. Věci se nyní ukazují ve svém pravém světle a my je můžeme pochopit, zpracovat a hlavně uzavřít.

Objevují se nové nápady, myšlenky, inspirace. Pokud se jim otevřeme a především pokud vytrváme, máme velkou šanci uspět a vytyčit si v životě nový směr a smysl, vybudovat základ něčeho, co bude fungovat i v dlouhodobém horizontu.

Všechno, co potřebujeme k tomu, abychom si vytvořili tu nejlepší možnou budoucnost, už máme. Jen co si tuto myšlenku připustíme, bude mnohem snazší otevřít se všem darům, které máme (a jen o nich často nevíme, nebo je tušíme, ale pochybujeme o nich).

Buďte otevření, nechte inspiraci, ať k vám promlouvá skrze sny, pocity i znamení, buďte kreativní a nebojte se hledět kupředu. Možná všechno nepoběží s větrem o závod, ale to, co v následujících dnech zasadíte, zapustí přes zimu pevné a zdravé kořínky.

Užívejte si krásné podzimní dny, nenechte se skolit chřipkou ani vlastními obavami, a pokud je něco, co byste potřebovali probrat osobně na konzultaci nebo na dálku při výkladu, ozvěte se mi do zpráv.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *