Období zpomalení

Milí přátelé,

Jak se vám daří v tomto týdnu? Jak listopadové počasí ovlivňuje vaši hladinu energie?

Nevím, jak vy, ale já kolem října většinou začínám vážně uvažovat o hibernaci a závidím medvědům, že se probudí až na jaře 😊 Ráno je to boj největší, takže celé dopoledne, za pomocí kofeinového dopingu, snažím zaktivovat mozek, na co zajímavého a přínosného bych se dnes mohla karet zeptat… no nic, tohle je bez šance, nechám je, ať nám sdělí, co samy uznají za vhodné, udělám si další kávu a jdu to sepsat 😊

Bez ohledu na to, zda jsme spíše fanoušky léta nebo zimy, jedno se tomuhle aktuálnímu počasí musí nechat. Přímo vybízí k tomu, aby si člověk zalezl někam do tichého kouta a napojil se víc sám na sebe, na svoje nitro, na svou duši, na svoje pocity.

Ona ta příroda dobře ví, proč v tomto období zpomaluje, zvolňuje a věnuje se odpočinku. Nemusíme přímo zazimovat jako některá zvířata, nebo se poddat mrtvolné nečinnosti, jako tlející rostliny. Ale i mezi těmi všemi povinnostmi a nutnostmi všedního dne bychom se měli inspirovat a dopřát si chvíli, kdy budeme jen sami se sebou. V tichu. Obrácení dovnitř. Soustředění na to, co se děje v nás, nikoliv okolo nás.

Nemusíme být nutně asociální, ale možná může být dobrý nápad trochu omezit společenské aktivity, a věnovat ví času sami sobě. Koneckonců, vztah sami se sebou je ten nejdůležitější, co máme, jsme sami se sebou 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, tak stojí za to tenhle vztah pravidelně kultivovat a vyživovat 😊

Nejen naše mysl, ale i naše tělo si na přelomu listopadu a prosince žádá trochu ubrat. Ještě než svoje tepny ucpeme vánočním cukrovím a bramborovým salátem, mohli bychom dát tělu trochu oddechu. Jíst míň masa, bílého cukru a bílé mouky, obejít se bez alkoholu a nikotinu… možná dokonce trochu ubrat i na počtu šálků kávy vypité během dne 😊 Nemusíme hned přejít na raw nebo veganskou stravu (i když navýšit objem rostlinné stravy není nikdy špatný nápad), ale necpat do sebe věci, které nám neprospívají, a to i obrazně, skrze informace, které na sebe necháváme působit, má svůj smysl.

A když už budeme zklidnění, vymeditovaní a ozdravení, můžeme využít čas na to, abychom povzbudili svoji duši a nechali ji k nám promlouvat skrze umění a tvořivost.

Možná nejsme profi malíři nebo spisovatelé, a hudbu jsme naposledy produkovali na dětskou flétničku, ale není nutné hned nabídnout světu mistrovská díla, jde jen o to najít cestu, jak se propojit se zdrojem vlastní kreativity.

I kdybychom se měli stát jen přeborníky ve zpěvu ve sprše, nebo se vrátili k psaní básní, na které jsme od dospívání zanevřeli, nezáleží na výsledku, ale na procesu, na tom, že sami sobě dopřejeme cítit radost z toho, když něco tvoříme, když něco vzniká díky naší vlastní imaginaci.

Způsobů uměleckého projevu může být nespočet, tak můžeme začít tím, že budeme kreativní při jejich hledání 😊

Mějte se krásně, a kdyby vaši meditaci rušily starosti, které potřebujete posunout směrem k řešení, budu ráda, když mi napíšete do zpráv, abychom se mohli domluvit na výkladu nebo konzultaci 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *