12 nocí Yule

Milí přátelé,

rok se pomalu blíží ke konci a za chvíli tady máme jeden z mých nejoblíbenějších svátků Kola roku, Zimní slunovrat, který letos nastává 22.12.2019 v 5:20 hodin.

Pro mnoho novodobých pohanů začíná oslava Zimního slunovratu (Yule, Kračun, Midwinter, Alban Arthuan) již v jeho podvečer, a to svátkem Mōdraniht, který bývá překládán jako Noc Matek nebo Matčina Noc, a končí až poslední den roku.

Ne vždy v historii se oslavy skutečně držely po celých dvanáct dní a nocí, ale nemá smysl pátrat po tom, nakolik jsme v následování tradic našich předků striktně historicky přesní, jde spíše o to moci si v rámci konce roku užít čas, kdy každý z dní má svůj hlubší význam a každý nám dává možnost zamyslet se nad jinými tématy, uctít jiné hodnoty, případně obrátit se k jiným bohyním a bohům.

Koneckonců, smysl naší spirituální praxe by neměl být v oživování minulosti a rekonstruování historie. Zvyky a tradice našich předků by nás měly spíše inspirovat a měly by být určitým návodem nebo kreativním základem k vybudování tradic a zvyků vlastních.

Dvanáct nocí Yule můžeme tak, jak jsme zvyklí z vánočních svátků, vnímat jako období setkávání s rodinou a přáteli, a samozřejmě i čas, kdy není nouze o dobré jídlo a pití 🙂

Zároveň, pokud toužíme prožívat tyto svátky i v jejich duchovním rozměru, můžeme každou noc Yule vidět jako symbol kalendářního měsíce předchozího roku, od ledna do prosince.

Přestože nemáme úplně jasné historické vodítko, jak čas mezi zimním slunovratem a novým rokem slavili naši předci, jednou z možností, kterou můžeme začlenit do našich vlastních oslav, je zapálit každou noc Yule jednu z dvanácti svíček, které jsme připravili na oltář.

V předvečer slunovratu také můžeme zaplatit yule nebo chcete-li vánoční poleno, které nejprve ozdobíme cesmínou, břečťanem a jmelím nebo prostě jen barevnými stužkami a poté necháme shořet v krbu (nebo na jiném vhodném místě). Popel pak můžeme zahrabat do země, část nevyhořeného polena si lze uchovat i do dalšího Yule.

Pokud naše domácnost nepodporuje rituály s otevřeným ohněm, stačí použít yule poleno jako dekoraci nebo jako podklad pro svíčky.

Rituálů, které můžeme začlenit do oslav dvanácti nocí Yule je nespočet, a záleží na náš, které s námi rezonují a baví nás. Nic z toho, co kde píší na internetu nebo v knihách není povinné, a vždy bychom se měli řídit vlastními pocity, které nám napoví, zda daný rituál či zvyklost zaintegrujeme do našeho života.

Osobně se při oslavách volně držím germánské pohanské tradice, takže v předvečer slunovratu připiji bohyním, dísám (ochranné ženské bytosti) a předchůdkyním v mé ženské linii.

Připiji bohyni Frigg, která pro mě reprezentuje mateřský archetyp, pečující a moudrou stránku ženství. Zvláštní přípitky věnuji i dvanácti bohyním, které náleží do družiny Frigg.

Samozřejmě nezůstane jen u přípitků, ale těším se i na něco dobrého, čím naplním nejen svůj žaludek, ale uctím i Frigg a její družinu.

Na konci večera se těším na rituál, který chci letos vyzkoušet poprvé.

Postup je následující: Na dvanáct kousků papíru napíšeme jméno dvanácti společnic bohyně Frigg, z nichž každá zosobňuje jinou vlastnost či jiné téma. Po krátké prosbě k bohyním si náhodně vybereme jeden z papírků. Bohyně, jejíž jméno je na něm napsáno, nás mám v následujícím roce inspirovat, ukázat nám, na co se máme zaměřit, čemu se máme věnovat a co rozvíjet.

1. Eir: Healing, sebeléčení (fyzické, mentální a spirituální), bylinkářství, alternativní medicína, péče o ostatní
2. Sága: studium historie, tvůrčí psaní, vyprávění příběhů, nalezení kreativity skrze psaný text
3. Fulla: bohatství, hojnost, hledání zdroje našeho vlastního nadbytku, práce s přivoláním hojnosti a plodnosti všeho druhu do života
4. Gná: komunikace, naslouchání, a to nejenom s ostatními lidmi, ale i se světem mimo naši fyzickou realitu, šamanské cestování
5. Lofn: praktikování tolerance a soucitu, rozvíjení láskyplného přístupu k ostatním
6. Syn: práce s fyzickou i spirituální ochranou, nastavení hranic
7. Vár: přísahy a sliby: snažit se dostát vždy svým slibům, neslibovat nic lehkomyslně a bez rozmyslu
8. Snotra: diplomacie, pohostinnost, vlídnost
9. Gefjon: štědrost, vděčnost, dávání a braní v rovnováze, prosperita
10. Sjöfn: láska, city, otevření se lásce, závazky v lásce
11. Hlín: být oporou pro druhé a zároveň si umět říci o pomoc, ochranná kouzla
12. Vör: rozvíjení intuice, vnitřního zraku, divinace, ochrana rodiny

Následující seznam berte jako velmi stručný výčet toho, co všechno se k dané bohyni váže. Pokud byste se do rituálu chtěli pustit, doporučuji si sehnat více informací a ideálně i hledat spojení s každou z následujících bohyní, například v meditaci nebo jinou formou, která je vám blízká, třeba skrze poslech nadzemsky dokonalých skladeb od Seiðlæti, které jsou věnované přímo společnicím Frigg https://open.spotify.com/album/3w8OA2JtQl8gXfdkh1OcnB…

O tom, jak slavím dalších jedenáct nocí Yule, napíšu zase příště 🙂

Budu moc ráda, když se v komentářích podělíte o to, jak prožíváte a oslavujete dny mezi Zimním slunovratem a koncem roku vy 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *