Imbolc

Milí přátelé,

již tento víkend nás čeká oslava dalšího svátku pohanského Kola roku.

Hromnice, Den sv. Brigidy, Brigantia, Lupercalia, Svátek Nut, Gwyl Fair y Canhwyllau, Disablot, Očarování pluhu. To všechno jsou svátky spojené s počátkem února.

Nejčastěji slavíme tento svátek 1. nebo 2. února, případně v polovině mezi zimním slunovratem a jarní rovnodenností, tedy kolem 6. a 7. února.

Samozřejmě není nutné plánovat si oslavu přesně na daný čas, ale letos to právě díky víkendu vychází velmi příznivě (s výjimkou těch, co o víkendu musí pracovat), takže si můžeme oslavy užít v klidu ve dvou volných dnech na konci týdne 😊

Imbolc ohlašuje dobu dobu, kdy už je zima pomalu na ústupu a pozvolna nastává zemědělské jaro. Přibývá slunečního svitu, a přestože na skutečné jaro si ještě budeme muset počkat, náznaky teplejších dnů už často můžeme cítit ve vzduchu.

Termín “Imbolc” (také nazývaný “Imbolg”) pochází ze slova “oimelc”, což znamená “ovčí mléko” nebo “v břiše”. Odkazuje tedy na období, kdy jsou ovce březí nebo kojící. V období Imbolcu se, pokud to počasí dovolilo, prováděla také první jarní orba.

Křesťanská tradice tento svátek převzala v podobě Hromnic, svátku svící a ochrany před bouří, bleskem a ohněm.

Imbolc je považován za svátek očisty, světla, plodnosti a nových počátků. Je spojen s bohyní Brigid v její podobně panenského aspektu, tedy bohyně – dívky. Brigid bývá zobrazována v bílých šatech, aby tak byla podtržena její nevinnost (od Brigid se odvozuje i anglický termín pro nevěstu bride a také bílé svatební šaty).

Brigid je bohyní inspirace a učení, léčitelkou a zastánkyní opuštěných a také patronkou chovu ovcí.

Imbolc je oblíbeným obdobím, kdy pořádají iniciační rituály, a to díky spojení s očistou a novými počátky. Symboly Imbolcu zahrnují kukuřici a pšenici, sluneční kola nebo ozdobenými pluhy na oslavu začátku zemědělského roku. Brigidiny kříže, vázané ze slámy nebo větviček se pro ochranu zavěšovaly na domovní dveře, v současné době pak zdobí nejen dveře, ale také oltáře mnohých pohanů.

Dalším důležitým symbolem svátku Imbolc je oheň, který je spojen s aspekty jako je očista, ochrana a oslava vracejícího se slunce. Tradičně se zapalovaly ohniště a v každé místnosti byly umístěny svíčky, aby se ctili návrat slunce. I vy si můžete vyrobit svíčku hromničku, která bude chránit váš domov.

Koště, umístěné před vchodové dveře, symbolizovalo zametání starého a uvítání nového (v moderních časech se nám tato tradice zachovala v podobě jarního úklidu).

Imbolc je vhodný čas pro to, abyste dali svůj život do pořádku, fyzicky, mentálně, duchovně a emocionálně. Je to dobrý čas k úklidu starého (obrazně i doslova) a k začínání nových věcí či plánování budoucnosti.

Imbolc tedy můžete využít jako svátek, kdy se očistíte od věcí, které ve vašem životě již neplní svou funkci – ať už se jedná o vztahy, myšlenkové vzorce, ulpívání na starých křivdách, či cokoliv jiného, co vás tíží. Dopřejte si dlouhou koupel a špinavou vodu z ní pak nechejte odtéct s představou, že odnáší vše, čeho jste se potřebovali zbavit. Zapalte bílé svíce a nechte ožít všechny své naděje, plány a cíle (nad kterými jste přemýšleli už v období Yule).

Na oltáři můžete obětovat mléko, případně pokrmy z mléka.

Temné období roku je na ústupu, je čas přivítat novou energii do našich životů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *