Bohyně Brigid

Milí přátelé,

svátek Imbolc, o kterém jsem včera psala, je úzce spjatý s keltskou bohyní Brigid.

Brigid znamená Vznešená či Výšinná.

V irských mýtech se objevuje jako dcera boha Dagdy. Patřila k prastarému kmeni bohů, zvanému Tuatha Dé Danann (lidé bohyně Danu), který praktikoval magii. Poté, co ztratili své záhadné ostrovy na západě, odcestovali do Irska v mlhavých mracích a usadili se tam.

Brigid měla v době svého největšího uctívání mnoho rozličných funkcí a „polí působnosti“. Byla bohyní ohně, poezie, kovářství, řemesel a plodnosti, stejně tak i ochránkyní moudrosti a léčitelkou.

Tyto rozmanité podoby zřejmě odrážely její postavení trojité bohyně.

Její trojitá povaha je zřejmě ale poněkud jiná, než u trojné bohyně zastupující tři fáze ženského věku – dívku, matku a stařenu. Některé zdroje naznačují, že existují tři sestry, všechny stejného jména: jedna sestra je zodpovědná za poezii a inspiraci, druhá za léčení a porodní asistenci a třetí má na starosti oheň v krbu, kováře a další řemesla.

V křesťanství se tato původně pohanská bohyně objevila jako svatá Brigit (450–523), která byla uctívána nejen v Irsku, ale ve všech zemích severní Evropy. V Kildare založila první ženskou křesťanskou komunitu v Irsku. V návaznosti na předchozí pohanskou tradici jí zde sloužilo devatenáct jeptišek, které udržovaly věčný posvátný oheň a věřily, že ho každý dvacátý den obnovuje samotná svatá Brigit.

Ačkoli neexistují žádné důkazy, že tato křesťanská světice skutečně existovala, dochovalo se mnoho mýtů o jejím působení, včetně mnoha zázraků, a irské legendy ji pokládají za porodní bábu Panny Marie.

Je velmi pravděpodobné, že svatá Brigit je ve skutečnosti bohyní Brigid, která byla po christianizaci Irska transformována do podoby svaté, aby ji lidé mohli dále uctívat a obracet se k ní pro pomoc.

Svátek Imbolc můžeme využít, abychom navázali bližší kontakt s touto bohyní (nebo s některým z jejích aspektů). Pokud jste manuálně zruční, můžete z proutí, větviček či trávy vyrobit Brigitin kříž, který pak zavěsíte nad dveře nebo položíte na oltář jako symbol ochrany pro váš domov. Návodů, jak na výrobu, najdete na internetu spoustu, včetně videí na YouTube 😊

Jako obětinu jí můžete nabídnout mléko, nebo pokrm z mléka a pšenice.

Jelikož je Brigid mimo jiné bohyní inspirující básníky a umělce, můžete jí napsat báseň či alespoň pár veršů 😊

Berte výše uvedené tipy jen jako možné návody, kde začít, v každém případě je vždy nejlepší si cestu k bohyním a bohům, se kterými chceme spolupracovat, hledat individuálně, napojit se na ně skrze vlastní prožitek, najít si k nim vlastní, osobní vztah.

Budete-li mít chuť a budete-li se cítit inspirováni, můžete už dnes, v předvečer Imbolcu, zapálit svíčku, a pozvat tuto nádhernou bohyni do svého života… a nechat na ní, zda vaše pozvání přijme a jaké dary vám nabídne.

(autorka použitého obrázku: https://www.facebook.com/ArtistLisaIris/)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *