Ostara

Milí přátelé,

i když to vypadá, že se život zastavil, příroda stále žije ve svých cyklech 🙂

Blíží se další svátek pohanského Kola roku, a to Ostara, kterou slavíme na den jarní rovnodennosti. Ta letos nastane na severní polokouli přesně 20.března v 04:50 hodin. Ostara spojena s germánskou bohyní Eostre, bohyní jara, svítání, zelené země a plodnosti.

Nemusíme být vystudovaní lingvisté, abychom si povšimli podobnosti slov Eostre či Ostara s anglickým názvem pro Velikonoce Easter, a nemusíme být ani historici, aby nám došlo, který z těchto svátků tu byl dříve 😊

Ostara

Dnes ale nechci psát o historickém pozadí Velikonoc, ale soustředit se spíše na jeden z nejvýraznějších symbolů jarní rovnodennosti.

A tím je (samozřejmě kromě vajíček) králík nebo zajíc. Proč? Začátek jara je časem probouzející se přírody a vzestupu plodnosti. A králík či zajíc jsou zvířata, která jsou pro svou vysokou plodnost a schopnost přivést na svět četné potomstvo přímo vyhlášená.

Ti z vás, kteří mě sledují už nějakou dobu, by museli být slepí a hluší, kdyby si nevšimli, že často zmiňuji svůj láskyplný vztah s jedním z nejdůležitějších a rozhodně nejrozmazlovanějších členů naší domácnosti, naší paní králíkovou. Gullveig, jak se tenhle ušák jmenuje (jako pocta bohyni Freyje), se k nám dostala „náhodou“, když jsem byla ve zverimexu kupovat seno pro morčata a granule pro kočky a zastavila jsem se u klece s drobnými hlodavci a králíky.

Nikdy v životě mě předtím ani nenapadlo, že bych si pořídila králíka, do té doby jsem si myslela, že je to zvíře akorát tak pro zlost a pro ty, co rádi uklízí bobky rozeseté po celém bytě. Ale tehdy stačil jeden pohled a jako ve správném romantickém filmu to byla láska na život a na smrt.

A je pravda, že paní Gullveig do mého života přinesla krom bobků i obrovské množství radosti, takže nemůžu zmíněnou náhodu označit jinak než jako šťastnou.

Krom toho, že jsem spontánním zakoukáním se do jejích hnědých očí získala nového mazlíčka, otevřelo mi soužití s králíkem i nové spirituální cesty a cestičky. Do té doby jsem byla při práci se zvířecími průvodci soustředěná více méně pouze na šelmy a predátory.

Soužití s králíkem mě ale otevřelo myšlence, že čas od času se vyplatí propojit se i s vlastnostmi tvora, který sice není vybaven ostrými drápy a tesáky, ale přesto je mistrem přežití v divoké přírodě. Jeho existence je přímo závislá na jeho bystrých smyslech i na schopnosti zůstat v případě nebezpečí tichý a nenápadný, aby nebyl zpozorován dravcem.

To možná někdy nemusí úplně rezonovat s námi, co upřednostňujeme řešení problémů hrubou silou a bojovým pokřikem, na druhou stranu právě tyto aspekty nás mohou inspirovat v situacích, kdy se vyplatí uplatnit trochu odlišný přístup či strategii.

Králík nebo zajíc (a já vím, že jsou to dva odlišné druhy, ale v symbolice se používají oba dva, tak si z nich vyberte toho, co se vám víc líbí 😊 ) má samozřejmě v různých kulturách a mytologiích připisované trochu odlišené vlastnosti, nicméně, ty nejzásadnější jsou už zmíněná plodnost, prosperita a chytrost.

Králík je také zvíře často spojované s magií. V evropském folklóru byli králíci oblíbenými zvířecími pomocníky čarodějnic. V zemích jako Irsko nebo Skotsko se věřilo, že čarodějnice se mohou převtělit do podoby zajíce nebo králíka, aby mohly cestovat nepoznány a nepozorovány okolím.
V mnoha příbězích, od čínských, přes aztécké až po ty naše evropské je králík také spojován s měsícem.
A aby toho nebylo málo, králík je také průvodcem mnoha různých božstev, nejen s Eostre, o které byla řeč už v úvodu, ale i s Freyjou, Hermésem, Hekaté a dalšími.

Jak je vidět, králík není vhodný jen na mazlení nebo naopak na konzumaci spolu se šípkovou omáčkou 😊 Může být skvělým učitelem a průvodcem na naší cestě, pomocníkem u naší magické praxe.

A kdy jindy, než v čase počínajícího jara by bylo nejvhodnější propojit s energií tohoto zvířete?

Způsobů, jak ducha králičího nebo zaječího průvodce zkontaktovat a jak ho přijmout, může být hned několik.

Mezi ty nejjednodušší patří vyzdobit si oltář, dát si na něj nějaký pěkný obrázek králíka, anebo třeba i obětiny s tím, co má králík nejraději (ve skutečnosti jsou to seno a banán a kabely od počítače 😊, ale pro dekorativní účely doporučuji spíše zralou mrkvičku).

Další možností je meditace, ideálně za měsíčního svitu, ale můžeme ji provádět kdykoliv během dne, kdy máme potřebný klid a soustředění. Netřeba ji dělat příliš složitě, stačí se zklidnit, obrátit pozornost do vlastního nitra a pak požádat králíka v podobě duchovního průvodce, aby se nám zjevil. Jste-li zvyklí, můžete samozřejmě v úvodu meditace vytvořit posvátný prostor, ale není to podmínkou, dělejte věci tak, aby vám byly příjemné a aby s vámi co nejvíce ladily.

Pokud králík vyslechne naši prosbu, zkusme vnímat, jak vypadá, zda je to spíše domácí králíček na mazlení, nebo opatrný polní zajíc, který se dobře vyzná ve svém teritoriu. Pokusme se vnímat každý detail a každý pocit, který k nám přichází.

Jaké to je, cítit se jako králík? Mít smysly natolik ostré, že nás varují před tím sebemenším náznakem nebezpečí, pohybovat se lehce a bez úsilí, radostně poskakovat po louce. Jaké to je, žít v dokonalém souladu s přírodou?

Je něco, oč byste svého duchovního průvodce chtěli požádat? O plodnost ve všech jejích projevech, kreativitu, schopnost uniknout všemu, co vás ohrožuje, umění zvládat situace bez nutnosti boje? Nebo třeba o větší vnímavost vůči všemu, co k vám přichází? Nyní je ten nejlepší čas.

Na závěr poděkujte formě, v níž se králičí duchovní průvodce objevil, a dovolte jí opustit prostor. Poté, co ukončíte meditaci, popište svoje zážitky ze setkání do deníku, se všemi detaily, na které si budete moci vzpomenout.

V dalších dnech se pak k setkání zkuste vracet, přemýšlet, co vás králík naučil a jaké nové způsoby vnímání světa vám otevřel. Svoje pocity můžete opět psát do deníku, abyste se k nim po čase mohli vracet a čerpat z nich.

Třeba vás tato zkušenost inspiruje k tomu, že si sami pořídíte králíčka jako domácího společníka. Anebo alespoň k tomu, že na toto chytré malé zvíře nebudete nadále pohlížet jen jako na nenápadného a nepříliš zajímavého býložravce, který se na první pohled exotičtějším stvořením nemůže rovnat.

V každém případě vám přeji obohacující a svěží zážitky při napojování se na králičí energii. I kdyby vás měla inspirovat třeba jen k tomu, že si s nástupem teplých dní občas radostně poskočíte 😊 Nezapomeňte, že radost posiluje imunitní systém 🙂

PS: máte-li doma králičího společníka, dejte mi do komentářů fotky, v rámci boje za zachování dobré nálady se denně dopuji aspoň patnácti minutami prohlížení si roztomilých králičích obrázků a fotek 🐰🐰🐰

autor obrázku: Lisa Parker

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *