Beltaine 2020

Milí přátelé,

ani v těchto dnech, kdy stále není jisté, co a jak bude dál, se přírodní cykly nezastavily a za chvíli tu máme velký pohanský svátek spojený s plodností, láskou a sexualitou.

V keltské tradici ho nazýváme Beltaine nebo Beltane a nejčastěji se slaví v noci ze 30.dubna na 1. května, i když původně byl údajně slaven v noci před druhým úplňkem po jarní rovnodennosti.

V poslední dubnovou noc slaví přívrženci germánských náboženství Valpuržinu noc (Walpurchisnacht nebo Hexenbrennen) pojmenovanou trochu překvapivě po anglosaské princezně a křesťanské misionářce, patronce dobré úrody, plodnosti a šestinedělek.

Možné ovšem je, že Valpurga nebo spíše Walbburga byla původně pohanská bohyně, po níž misionářku pojmenovali.
Tato Walburga mohla být podobně jako bohyně Freyja spojená s úrodou, sexem, plodností a stejně jako ona mohla mít i věštecké nadání a schopnosti.

V anglosaské tradici se také v období začátku května slavil svátek Thrimilci, tedy měsíc trojího mléka. Název odkazuje na to, že po těžkých, chladných a krutých zimních měsících konečně nastává období, kdy lze krávy dojit třikrát denně.

Ať už tomuto svátku říkáme jakýmkoliv jménem, či se kloníme k té či oné tradici, základ, který slavíme, zůstává velmi podobný.

Nastává čas květu a úrodné půdy, čas hojnosti po dlouhých měsících chladu a nedostatku. Příroda je již plně probuzená, plodné síly země jsou na svém vrcholu.

A tak i my, lidé, oslavujeme plodnost všeho druhu.

Mnoho tradičních prvků tohoto svátku zdůrazňuje sexualitu, míchání krve, oslavu těla. Pravděpodobně proto, že tento svátek přichází krátce po prvním obdělávání půdy, existuje přirozené spojení mezi výsadbou plodin a výsadbou jiného typu semene.

Proto je sex ve všech svých různých podobách spojován s oslavami Beltaine.

V dřívějších časech se lidé těmto oslavám oddávali přímo u hořících ohňů, dnes nás doba, kultura a zákon nutí být u těchto aktivit zdrženlivější a praktikovat je v soukromí našeho domova (nemáme-li to štěstí, že vlastníme nějaký soukromý pozemek ukrytý před zvědavými zraky sousedů).

Valupržina noc má ale ještě další stránku než tu divokou, živočišnou a tělesnou. Tento svátek je úzce spjatý i s magií a čarodějnictvím. V severské tradici tu máme bohyně Freyju a Holdu, obě držitelky velké magické moci, které jsou s tímto svátkem spojené.

Poslední dubnová noc je považována za čas ohromné okultní síly.

Stejně jako se plodnost vrací do země, vrací se také k neviditelným řekám a proudům energie, z nichž ti, kteří se zabývají magií, mohou čerpat svou moc.

Pokud se v tento čas chceme propojit s bohy a bohyněmi, doporučuje se pracovat s těmi, kteří mají napojení na plodnost, lásku, sexualitu, ale také dobrou úrodu a na všechny dary, které nám dává země.

Stejně jako naši předkové můžeme v tuto noc rozdělat ohně (samozřejmě, trávíme-li svátek v panelákovém bytě, budou to spíše ohníčky) symbolizující samotnou esenci života, vitalitu a vášeň, ale i transformaci, očistu a znovuzrození.

A zatímco v noci oslavíte síly plodnosti, ranní rituály pak můžete zasvětit péči o svou krásu. Podle lidové tradice má koupel v ranní rose prováděná ráno na prvního máje přímo kouzelné účinky na omlazení a zkrášlení celého těla 😊

Jaké plány máte na tuto magickou noc vy? Budou oslavy velké, nebo spíše intimnějšího rázu? A máte už vyzdobený oltář nebo nějaké místo ve vaší domácnosti?

V každém případě, pokud řešíte cokoliv, co se týká lásky, sexu a vztahů, nezapomeňte se zítra ráno podívat na velký výklad, který by vám mohl dát odpovědi nebo inspiraci v tom, co ohledně těchto témat řešíte 😊

Užijte si krásný den a nalaďte se na oslavy klipem k písni Walpurgisnacht od Faun 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *